" /> " />
BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

[ 2009 09 14 @ Tromso (Norway) ] Didžioji diena

Tai gi, pagaliau atėjo „didžioji diena”. Šiandien net 10 mūsų misijos ekipažų dirbo 4 skirtinguose miestuose - Oslo, Bergen, Trondheim ir Tromso - ir visą dieną važinėjo po rinkimines apylinkes ir stebėjo kaip yra vykdomi rinkimai, kaip yra laikomasi procedūrinių reikalavimų ir panašiai. Tarp kitko, anksčiau nepaminėjau, kad rinkimai Norvegijoje vyksta kas antrą rudenį. Šiemet parlamento rinkimai, po dviejų metų vyks savivaldybių rinkimai ir t.t. Įstatyme net gi įrašyta, kad rinkimai turi būti įvykdomi iki rugsėjo mėnėsio pabaigos.

Rytas ir kėlimasis kasdien darosi vis skausmingesnis, bet ką jau padarysi - apie 8 ryto turėjome palikti viešbutį ir į pirmą rinkiminę apylinkę nueiti pėsčiomis, kadangi mūsų švedas vairuotojas, vardu Danish (tiksliai nežinau kaip rašyti jo vardą), turėjo paimti nuomotą automobilį ir atvažiuoti mūsų iš ten pasiimti. Pirmoji rinkiminė apylinkė, kaip beje dauguma, įsikūrusi mokykloje. Vaikams manau rinkimai tikrai patinka, nes per juos jie gauna laisvą dieną ir gali neiti į mokyklą. Šioje mokykloje mes turėjom stebėti rinkimės apylinkės atidarymą. Mus sutiko labai draugiškas rinkimų komisijos vadovas, papasakojo api visą procesą, aprodė patalpas, atsakė daug klausimų ir apskritai daug padėjo. Jei atvirai, tai mūsų misijos „raganų medžiotojams” (tiems, kurie labai nori surasti prie ko prikibti) rinkimų stebėjimas tokioje šalyje kaip Norvegija yra gan nuobodus reikalas, nes net sunku įsivaizduoti kaip tobulai viskas yra organizuota. Kiekvienoje rinkimų apylinkėje dirba 10 - 20 žmonių, kurie puikiausiai žino ką turi daryti, visi yra labai gerai apmokyti, apylinkės puikiausiai aprūpintos visa būtina įranga (balsadėžės, budelės, informacija, antspaudavimo priemonės ir t.t.), rodyklėmis arba „stop” juosta sužymėtas kelias, kuriuo turi sekti rinkėjai ir apskritai viskas tiesiog puikiausiai sutvarkyta ir paruošta - gražu žiūrėt. Net nelabai yra ir ką pasakoti apie tai. Prikibt vis tiek beveik nėra prie ko, užtat pats stebėjimas ne toks sudėtingas, varginantis ir nervingas.

Be to, kadangi atstumai tarp mūsų rinkiminių apylinkių buvo pakankamai nedideli, tai nemažą dalį jų apkeliavome sąlyginai greitai ir galėjom sau leisti pietų pertraukėlę. Nusprendėm jos metu ne tik užkąsti, bet ir pamėginti pasiekti kokią tolimesnę rinkiminę apylinkę, kurios nebuvo mūsų privalomajame sąraše, vien dėl to, kad pakeliui galėtume pasigrožėti fjordais. Išsirinkome gražų maršrutą palei vandenį ir tikrai turėjome kur paganyti akis. Vienoje vietoje net gi trumpam sustojome, kad galėtume nusifotografuoti to grožio fone.

Tai gi, visa diena praėjo pakankamai sklandžiai ir balsų skaičiavimą nusprendėm stebėti didžiausioje rinkiminėje apylinkėje, kuri būvo įsikūrusi miesto savivaldybėje. Ten nuvykę sutikom dar vieną stebėtojų komandą, kuri atstovavo Helsinkio grupę. Taip pat turėjom progą pamatyti istorinę balsadėžę, kuri yra naudojama nuo 1885-ųjų metų. 20-ą valandą savivaldybė buvo užrakinta ir po to kai savo balsus atidavė keli žmonės tuo metu dar laukę eilėje, balsavimas buvo nutrauktas. Visa rinkimų komisija, o ir mes iš paskos, persikėlė į kitą patalpą, kur buvo atidaryta balsadėžė ir biuleteniai buvo pradėti ruošti skaičiavimui. Visų pirma visi sulenkti biuleteniai buvo patikrinti ar ant jų yra jų tikrumą garantuojantis antspaudas, o tada jie visi buvo atlenkti ir tvarkingai sudėti į vieną didelę dėžę. Toliau komisijos pirmininkas, jo pavaduotojai, keli techniniai darbuotojai ir žinoma mes iš paskos nuėjome į patalpą, kur stojėmo net 3 specialūs skeneriai skirti balsų skaičiavimui. Vienas toks aparatas per valandą gali apdoroti 7000 biuletenių, o bendra visų trijų kaina siekia beveik 100 000 litų. Nemenka investicija, bet proceso sparta irgi neįtikėtina. Danish juokėsi, kad viskas vyksta kur kas greičiau nei Ignalinoje, kur per jis stebėjo paskutiniuosius prezidento rinkimus. Skaičiavimą taip pat stebėjo vietinis žurnalistas, kuris mus nufotografavo ir paėmė interviu, o tuo tarpu aparatai baigė skenuoti biuletenius ir parodė statistiką, kiek kuri partija gavo balsų. Šie rezultatai yra tik preliminarūs, t.y. labiau skirti spaudai, o rimtasis skaičiavimas prasidės rytoj ryte, kai į savivaldybę pateks biuleteniai iš visų aplinkinių rinkimų apylinkių. Tuomet bus suvesti tikslūs skaičiai, kaip partijos ir jų atstovai pasidalino reitingavimo balsus, bet tai jau kaip ir ne mūsų reikalas ir po preliminaraus saičiavimo mūsų darbo diena buvo baigta!

Nepaisant to, kad stebėjimas ir nebuvo labai sudėtingas, bet per visą dieną nuovargis vis tiek pasijautė. Sandra, apie kurią minėjau vakar, pakvietė mus į savo partijos (žemdirbių) vakarėlį, tad išėję iš savivaldybės būtent ten ir patraukėme. Realybė, deja, gerokai pranoko mūsų lūkesčius, nes partijos „vakarėlyje” paprasčiausiai sedėjo kokių 15 pensininkų ir spoksojo į televizorių, kuriame buvo pranešinėjami rinkimų rezultatai. Nusprendėm, kad šis vakarėlis apskritai nežada įsisiūbuoti, tad labai padėkojom Sandrai ir Inge už priėmimą ir pagalbą, baltarusiai padovanojo medinę lėlę tautiniais drabužiais, o mes pora knygučių apie Lietuvos gamtą ir baroko perlus bei lietuviško midaus, atsisveikinom ir iškeliavom.

Visi buvo išalkę ir pavargę, tad radom restoraną, kur užsisakėm picos bufetą, o tai reiškia, kad vieną kartą susimoki ir valgai tol kol nugriūsi, bet tai buvo bene skaniausia pica, kurią esu kada nors ragavęs. Prisikirtom kiek galėjom ir kadangi vis dar turėjom nuomotą aumotobilį, tai dviem reisais suvežiojau visus iki viešbučio. Grįžę susidėliojom daiktus ir apie pusę dviejų atsigulėme nusnausti.

Taip baigės mūsų ilga, bet kupina įspūdžių darbo diena. Rytoj laukia raportavimas apie darbą, tačiau pirmiausia truputis poilsio, o apie visa kita - kitame įraše.

P.S. Kelionės nuotraukas rasite čia: http://picasaweb.google.lt/vytautas.ulozas/NorwayElectionObservation#

/.V./

Patiko (10)

Rodyk draugams

komentarai (2) | “[ 2009 09 14 @ Tromso (Norway) ] Didžioji diena”

 1.   Donata rašo:

  Na Norvegija - ne Baltarusija ar kita kokia turinti problemu su demokratija salis.. Tad smagu, kad turejai galimybe pamatyti gera pavyzdi kaip turi buti organizuojami rinkimai.. Nors aisku, jei ten sedesi su ziuronais tai bet kur pamatysi kokiu mazesniu ar didesniu nukrypimu nuo taisykliu..
  Kai pagalvoji, tai labai neblogas tas stebetojo darbas.. stebi ne tik rinkimus, bet ir pacia sali pamatai, pakeliauji… ir as noriu tos licenzijos!!! :))) kaip ja isigyti??

  p.s. sveikas sugrizes namo! :)

 2.   RekuSigi rašo:

  Danish - teisingai parasei.. :) jis pas mane fb drauguose.. ;)

  (jei vakar buciau gavus picos, tai ciuju ji man irgi butu pasirodzius pati skaniausia pasaulyje.. ;))) )

Rašyk komentarą